Otázky a odpovědi

  1. Jak OLLA funguje?

OLLA je porézní hliněná nádoba, vyrobená z hlíny terracoty. Je-li půda suchá, voda pomalu prosakuje do půdy, přímo ke kořenům rostlin. Pokud je půda vlhká, voda zůstává v nádobě. Rostliny jsou tak neustále ideálně zavlaženy, nedochází k přemokření ani k vysychání půdy.   

  1. Jak se OLLA používá?

OLLA je ideální do vyvýšených záhonů a pěstebních květináčů a kontejnerů, kde je půda náchylnější k vyschnutí, ale dobře funguje i na běžném zahradním záhonu. Do vyhloubeného otvoru vložíme nádobu, přihrneme hlínou a kolem osázíme rostlinami. Blíže k OLLE umístíme rostliny náročnější na vláhu a s menšími kořeny, dále od OLLY můžeme umístit rostliny s většími kořeny a méně náročné na vláhu – do vzdálenosti cca 40 cm od středu nádoby.  Naše OLLA má obsah 3,2l a slouží k zavlažení prostoru přibližně 80 x 80 cm.

  1. Jak často doplňovat vodu do nádoby?

Prvních několik týdnu po vysazení / vysetí rostlin do půdy je nutné zalévat rostliny také povrchově, dokud dostatečně nezakoření. Poté stačí vodu doplňovat 1-2 x týdně do nádoby  (dle typu půdy, rostlin a aktuálních srážek).

  1. Které rostliny s OLLOU fungují nejlépe?

OLLY jsou nejvhodnější pro pěstování rostlin s vláknitými kořeny, jako jsou rajčata, papriky, chilli papričky, okurky, brambory, saláty, zelí, kapusta, dýně, melouny, fazole, hrášek, kukuřice, cukety, bylinky, jedlé květy … Rostliny s velkým hlavním kořenem jako je mrkev, petržel,  řepa, ředkve, pastiňák … jsou méně vhodné.  

  1. Jak o nádobu pečovat?

Před zimou je nutné nádobu vytáhnout z půdy, očistit z vnějšku a vypláchnout vnitřek nádoby. K vypláchnutí můžeme použít octový roztok (1:10), který uchová dobrou poréznost a propustnost a uskladníme na suchém místě.

  1. Mohu do nádoby použít hnojivo?

Ano, do nádoby je možné použít tekutá (ve vodě rozpustná) hnojiva.

  1. K čemu slouží víčko?

Víčko slouží k zamezení vypařování vody a zamezení spadnutí živočichů i různých nečistot do nádoby.